Yükleniyor...

Pandemi Dönemi E-Ticaret

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Bilgibank Bilgi Bankası Pandemi Dönemi E-Ticaret
19 Ocak 2022, 16:51 0 Yorum 135 Okuma

Pandemi sonrası artan e-ticaret işleri daha da büyür mü? E-ticaret yaparsam çok kazanır mıyım? Pazaryerlerinde sadece satış yapmak yeterli olmaz mı?

Salgın ve pandemi süreçlerinde anlaşıldı ki elektronik ticaret altyapısı ile güvenli ve sağlıklı iletişim yapılarak ihtiyaçlar karşılanabilir. Bu anlamda altyapısı olan resmi veya özel kurumların hepsi bu süreçlerde rekor işlemler e ulaştılar. Satış alanında Hepsiburada n11 Trendyol vb. Tüm satış ağları cirolarını katlayarak satışına devam etti. Aynı şekilde hazır gıda sunan dominos vb. siteler de ciddi satışlara ulaştılar. Dünyada artık geri dönüşü olmayan sonuçlar açan covid-19 un aslında gelişim hızını ciddi arttırdığı bir sektör de e-siparis e-ticaret online iletişim dir. Mahallemizin bakkalı bile ürünlerini e-ticaret sitesine yüklemiş pandemi sürecinde siparişleri müşterilerinin ayağına kadar çırak ile gönderiyor. İnsanlar alıştı ve işleri hızla büyüyerek Domino's gibi motorlu 2 tane kuryesi oldu. Bu süreçle birlikte ileride herşeyin online olacağı bu alanlarda internet çalışmaları hızını katlayarak arttırdı. Hangi işle meşkul olursanız olun altyapınızı hazırlayın ve sunun. Artık bu çalışmalar ekstra olmaktan çıkmış gereklilik olmuştur. Hele hele yeni neslin herşeyi google sorduğu bu dönemde ürün yada hizmetinizin dinamik tanıtımı iyi bir altyapı ile internette yapılmıyorsa parlak bir gelecek sizi bekliyor demek çok zor olacaktır.

Her yapılan proje belki size milyonlar kazandırmaz, zaten bu hayal perestlik olur ama ürün yada hizmetiniz az da olsa satılarak size alternatif bir ağ, geleceğe hazırlık yada az çok çarkınızı çevirecek bir çalışma olabilir. Bu şekilde bakmak daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.

Değinmek isteğim diğer konu ise n11, Hepsiburada vb. Pazar yerlerinde satış yapma konusudur. Sadece bu platformlara bağımlı satış yapmak hızlı ve kolaydır. Müşteriler sürekli ve sizin değildir. Pazar yerlerinde kargodan kazanır komisyona verirsiniz. Buda sattığınız ürün bedeli arttıkça dez avantaja dönüşür. İlk zamanlar düşük mebla ve az gönderiniz varsa kargo bedelleri size pazaryerinde çok uygun gelecektir fakat pazarlerlerine komisyon verdiğinizi unutmayın bu durumda bedel ve gönderi artınca aynı kargo bedellerine kendi e-ticaret sitenizden de gönderi yapabilir ve komisyon ödemekten de kurtulmuş olursunuz. Ayrıca insanlar pazaryerlerine ürünleri ekleyince satışlar akacak sanarlar oysa ki pazar yeri içinde reklam bedelleri ödemesseniz ve sürekli optimizasyon yapmazsanız rastgele ürünleriniz çok az satılacaktır. Kendi e-ticaret siteniz içinde tabiki Google vb. yerlerde reklam vermeli ve yönetmelisiniz. Aynı zorluklar kendinize ait olan site içinde vardır. Ancak bize göre en büyük fark 1 kişi sizin 1 ürününüzü aldığında bunu kendi e-ticaret sitenizden aldıysa artık o müşteri sizin müşterinizdir, pazaryerinin müşterisi değil ! Şöyle basit bir örnek verebiliriz : Bir avm düşünün (pazaryeri) kendi kuralları olan bir avm ve bu avm de binlerce mağaza olsun ve yüzlercesi de sizin ürünlerinizi sizin gibi satsın. Bir de işlek bir caddeye kendi mağazanızda kendi isminizle serbest olarak sattığınız düşünün. Burada harcadığınız reklam, zaman ve emek hangi isim için harcansın mesele bu. Bizce kendi markanıza kendi domaininize kendi sitenize yatırım yapın, müşteri de sizin müşteri olsun. Aksi halde bir alışveriş yapan kişi tekrar alisveriz yapmak için yüzlerce mağaza arasından binlerce aynı tür ürün arasından sizinkini seçmeli. Ayrıca pazaryerlerinde de var olun tabiki, ama pazaryerleri amaç değil hedefe giderken araç olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ürünleri tek tek tüm pazaryerlerine girmek yerine kendi siteniz aracılığı ile hepsine otomatik yükletebilirsiniz.

E-Ticaret te var olmak her geçen gün önemini arttırmaktadır. Pazaryerleri ile bunu desteklemek faydalı olacaktır ancak pazaryerlerinde tek başına var olmak pekte sizi ileri taşımayacaktır.  Covid-19 ile temassız alışverişin önemi anlaşılmış ve bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için bu alan ciddi fırsatlar sunmaya devam etmektedir. Geç kalmadınız ancak beklemek için de doğru zaman değil.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum