GÜNCEL DUYURULARIMIZ ; Online Eokul Eğitim Platformu Yayınlandı İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (01.12.2020) // Yönetmeliğe uygun, dinamik mesafeli satış sözleşme modülümüz hizmetinizde. (20.08.2020) // İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (20.08.2020) // Uluslararası Çok Fonksiyonlu Kargo Modülü Hizmetinizde. (06.08.2020) // İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (23.09.2020) //

1) E-Ticaret Yönetimine Giriş

Gönderen ERHAN 31/03/2018 0 Yorumlar E-Ticaret Yönetim Eğitimleri,

E-Ticaret bir plan dahilinde sabır gerektiren uzun vadeli projedir. Bu projeyi işinizi bilmeyen birine taşere etmek sizi başarıdan uzaklaştıracaktır. Kendi projenize başlangıç yapmanız amacıyla bu giriş makalesini oluşturmuş bulunuyoruz. İlerleyen tarihlerde videolar ile çok daha detaylar ile e-ticaret yönetiminde sizlere klavuzluk yapacağız.

 


Başlayabiliriz ;

Sitenizin öncelikle sol bölümde yer alan katalog içerisindeki ürünler ve kategoriler kısmını temizleyiniz.

 


Şimdi bir plan yapmanız gerekmektedir. Bu planda ürünlerimizin gruplarını yani kategorilerini belirleyeceğiniz. Örnek olarak bir giyim üzerine site kurduğumuzu düşünelim. Kategorilerinizi mesela "bayan giyim" "çocuk giyim" "erkek giyim"  "bebe giyim" şeklinde oluşturabilirsiniz. Ayrıca alt kategorilerde açabilirsiniz. Mesela "erkek giyim" ana kategorisi için "gömlekler" "pantolonlar" diye alt kategori oluşturulabilir. Hatta "pantolonlar" alt kategorisi için "kotlar" "ketenler" diye bir alt kategori daha açabilirsiniz. Ama bunun bir planını boş bir kağıda yazarak oluşturmanız, önemlidir. Bu planı yaptıktan sonra artık kategorileri tek tek oluşturabilirsiniz. Kategorileri oluştururken tüm kısımları doldurmaya çalışınız. Ve bu kısımlarda en önemlisi ise seo kısmıdır. Bu kısım Google için çok önemlidir. Her oluşturduğunuz seo kesinlikle birbirinden farklı olmalıdır. Örneğin erkek giyim kategorisi için seo girilirken ‘’erkek-giyim’’ şeklinde seo oluşturabilirsiniz. Ama bunun aynısı başka bir seo olmamalı. Ayrıca Türkçe karakter kullanmayınız, boşluk bırakmayınız.

 


Tüm kategorilerinizi oluşturdunuz. Artık ürünleri ekleyebilirsiniz. Tabi ki ürünleri de eklemeden önce bir plan yapmalısınız. Yine boş bir kâğıtta çalışmanızı öneriyoruz. Bu kağıda ürün ismi / ürün kodu / kategorisi / stok adeti / fiyatı / seo URL / kullanılacak resim / seçenekleri (renk-beden vb) gibi. Tüm bilgileri kabaca oluşturunuz.

 


Sol bölümdeki katalog bölümüne gelelim burada özelikler bulunmaktadır. Ürün eklerken ürününüzün özelliğini açıklama bölümüne yazmayıp buradan da özellik oluşturabilirsiniz. Mesela ; açıklama kısmına paket içeriği olarak "Erkek Gömlek Paket İçi 3 Adet" yazabilir yada özelikler kısmından Erkek Gömlek Paket İçeriği 3 Adet olarak özelik açıp ürün eklerken bu özelliği ilgili ürünlere atayabilirsiniz. Uğraşmak zor olur derseniz direkt olarak açıklama bölümüne özellikleri yazabilirsiniz.

Ayrıca ; Katalog bölümü içerisinde üreticiler bulunmaktadır, eğer ürünleriniz için üreticileri görünmesini istiyorsanız bu kısma tüm üreticileri giriniz.

Sonrasında ise ürünleri ekleyiniz. Ürünleri eklerken kategorilerdeki şekilde seo kısmına dikkat edelim. 2 ürüne aynı se oyu vermeyiniz, boşluk ve Türkçe karakter kullanmayınız.  

 


Bu kısma kadar yaptıklarımızın sitede göremeyebilirsiniz, tema ayarlarını yapmaya başladığınızda sitenizde değişiklikler görülmeye başlayacaktır. M-Journal bölümünden kategoriler ayarlandığında kategorileriniz gözükecektir. O kısma kadar sabırlı olmalısınız. Gelişmiş e-ticaret sitelerinin oluşumu bir projenin sonucudur. Planlı ve sistemli ilerlemelisiniz.

 


Şimdi ise mağazamızın adres, telefon, mail, genel görünümler, ikon, logo vb. genel mağaza ayarlarını yapmalıyız. Bunun için sol bölümde yer alan sistem den mağazalar kısmına giriniz. Ve her sekmeyi mağazamıza göre düzenlemelisiniz.

 


Katalog sayfasında bilgi sayfaları bulunmaktadır. Bu sayfaların tamamını hazırlayınız. (Hakkımızda, şartlar koşullar, iade politikası vb.)

 


Eklentiler içerisinde yer alan Kargo metotlarına girelim. Bu kısımda sabit fiyatlı kargoyu seçebilir, belirli bir fiyatın üzerine ücretsiz kargo da tanımlayabilirsiniz. Ayrıca  tanımlamalar da yapabilirsiniz.

 


Eklentiler kısmında yer alan ödeme metotlarını da tanımlamalısınız. Kapıda ödeme seçeneği günümüzde çok önemsenmektedir. Ptt veya bir çok kargo şirketi ile anlaşarak kapıda ödemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca havale yöntemini ya da diğer seçenekleri de tanımlayabilirsiniz. Ya da tarafımızdan iyzico, shopier, paytr modülleri yüklenerek kredi kartı sistemi entegrasyonu ta yapılabilir. Bunun için bu firmalardan öncelikle hesap açmanız gerekmektedir.

 


EVET BU KISMA KADAR MECBURİ GEREKSİNİMLERİ KARŞILAYACAK KADAR TEKNİK-ALT YAPI ÇALIŞMALARINI BİTİRMİŞ OLDUK. ARTIK ŞEKLİ-TASARIM İÇİN M-JOURNAL BÖLÜMÜNE ADIM ATMALIYIZ. Bu kısım ayarları direkt olarak sitemizin tasarımına hitap etmekte ve oldukça detaylı bir bölümdür. Bir sonraki makalemizde bu bölme yer vermeye çalışacağız.

Yorum Yaz