GÜNCEL DUYURULARIMIZ ; Online Eokul Eğitim Platformu Yayınlandı İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (01.12.2020) // Yönetmeliğe uygun, dinamik mesafeli satış sözleşme modülümüz hizmetinizde. (20.08.2020) // İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (20.08.2020) // Uluslararası Çok Fonksiyonlu Kargo Modülü Hizmetinizde. (06.08.2020) // İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (23.09.2020) //

Pazaryerleri İçin GTIN Zorunluluğu !

Gönderen ERHAN 17/07/2020 0 Yorumlar Genel Tüm Yazılar,

Pazaryerlerinde (N11, Hepsiburada, Trendyol vb) GTIN (Global Trade Item Number(Global Ticari Ürün Numarası)) yani Barkod Zorunluluğu ?

E-Ticaret sitenizi kurduk, xml çıktısı modülü size sıfır maliyet ile artık pazaryerlerine toplu ürün yüklemeye ve güncellemeye izin veriyor ama çözmeniz gereken bir durum mevcut.

GTIN numarası (Barkod) her ürün için artık bazı pazar yerleri tarafından istenmektedir. Sattığınız ürünler için barkod temin etmeli ve sisteme tanımlamalısınız. Aksi taktirde ürünleriniz listelenmeyecektir.

GTIN ; 12,8,13 veya 14 dijitalden oluşan dünya üzerinde sadece o ürüne özgü olan ve her ülkede resmi kanallar ile verilen bir numaradır. Özet ile dünya üzerindeki o ürünün TC kimlik numarası da denebilir.

Google artık GTIN numarası olmayan ürünleri listelemeyeceğini açıkladı ve Amazon da GTIN numarası olmayan ürünleri kabul etmemeye başlayınca mecburen dünya üzerindeki tüm pazaryerleri de GTIN numarası istemeye başladı. Şu dönemde de N11 buna uygun sisteme her kategoride geçmeye başladı.

Peki bu durumda satış şeklinde nasıl bir değişiklik olacak diye düşünebilirsiniz? Örnek ile anlatalım ; Eskiden elinizde olan barkodlu yada barkodsuz bir ürünü birden çok mağaza ekler aynı ürünü sayfalarca sıralardı. Yani satıcı bazlı bir satış sistemi oluşurdu. Şimdi ise herhangi bir satıcı ilk olarak bir ürünü ekledikten sonra sizde aynı ürünü eklemek yerine o eklenmiş ürünün altında satıcı olarak listelenirsiniz.

 

 

 

Sonuç olarak bu yöntem ile ürün çatısı altında satıcılar toplanıp, müşteriye seçim yapabilmesi için daha kolay bir yöntem sunulmuş oluyor.

 

 

 

Yorum Yaz