GÜNCEL DUYURULARIMIZ ; Online Eokul Eğitim Platformu Yayınlandı İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (01.12.2020) // Yönetmeliğe uygun, dinamik mesafeli satış sözleşme modülümüz hizmetinizde. (20.08.2020) // İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (20.08.2020) // Uluslararası Çok Fonksiyonlu Kargo Modülü Hizmetinizde. (06.08.2020) // İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. (23.09.2020) //

Sosyal medya reklamları mı? Yoksa Google Reklamları mı ?

Gönderen ERHAN 04/12/2018 0 Yorumlar Genel Tüm Yazılar,

Sosyal medya reklamları mı? Yoksa Google Reklamları mı ?

Son günlerde müşterilerimizden bu soruyu çok duyduğumuzdan dolayı bu makaleyi yazmak istedik. Öncelikle belirtmek isterim ki bu sorunun net olarak ’’ budur’’ denebilecek bir cevabı yoktur. Fakat hangi durumlarda ve nelere bağlı olarak hangi tür reklamlara yönelmek fayda sağlar bunun cevabını aramamız çok daha doğru olacaktır.

Örnekleyerek gidersek daha anlaşılır olacaktır;

 

Örnek-1

  • Satılacak ürün nedir ? (Çok Soğuklara Dirençli Araç Motor Yağı)
  • Parakende mi?  Toptan mı? (Parakende)
  • Peki bu ürünü kimlere  satılacak ? (Araç sahiplerine)
  • Araç sahiplerinden bu ürünü hangi cinsiyet ve yaş grubu alır? (Genelde bu tür bir ürün ile erkekler ve orta yaş grubu ilgilenecektir.)
  • Hangi illerde satılması mümkündür ? ( Kış aylarını sert yaşayan iller potansiyel olacaktır.)

Bu sorular karar vermek için yeterli olacaktır. Bu soruları arttırarak çok daha detaylı bir çalışma yapabiliriz. Burada karar vermek için sosyal medya kullanıcıların cinsiyet, yaş, ilgi grupları vb. bilgilere de sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgileri internetten araştırarak bulabilirsiniz.

GELELİM KARARA ; Bu ürün ile erkekler, orta yaş grubu, soğuk illerdeki araç sahipleri, perakende fiyatlarında ilgi oluşturacaklardır. Sosyal medya ilgisi az-spesifik google araması yüksektir.

Peki neden?  Bu ilgi grubu sosyal medyadan alım yapan gruplar arasında çok daha az yer almaktadır, ve bu ürün ihtiyaç asıl olduğunda hemen alınacak bir üründür. Burada ki kritik cümle ihtiyaç asıl olduğunda hemen alınan ürün!!!  (Genelde bu tür ürünler rastgele alınmaz, ihtiyacı olan kişi Google girer ve araştırır alır. Ancak bu şu anlama da gelmez ; ihtiyacı olan kişi sosyal medyadan bu ürünü görürse almaz. Tabii ki alabilir fakat bu durum Google göre daha az sonuç verecektir.)

 

Örnek-2

  • Satılacak ürün nedir ? (0-6 yaş grubu bebe giyim)
  • Parakende mi?  Toptan mı? (Parakende)
  • Peki bu ürünü kimlere  satılacak ? (Bebeği olanlara)
  • Cinsiyet ve yaş grubu alır? (Genelde bu tür bir ürünler ile bayanlar ve 20-45 yaş arası ilgilenecektir.)
  • Hangi illerde satılması mümkündür ? ( Tüm iller)

GELELİM KARARA ; Bu ürüne bayanlar, 20-45 yaş grubu, tüm illerdeki, perakende fiyatlarında ilgi oluşturacaklardır. Sosyal medya çok yüksek-spesifik google araması düşüktür.

Peki neden?  Bu ilgi grubu sosyal medyadan alım yapan gruplar arasında çok daha fazla yer almaktadır, ve bu ürün önce beğeni sonra ihtiyaç durumunda alınacak bir üründür. (Düşünün ihtiyaç olmasa bile çok güzel olduğu için sempatik olduğu için alınan bebe giyimlerini) Burada ki kritik cümle beğeni  olduğunda hemen alınan ürün!!!  (Genelde bu tür ürünler internette araştırılarak alınmaz, sosyal medyada gezinirken rastlanır ve çok beğeni olması durumunda hemen alınır, ancak bu ihtiyacı olan kişi Google girip araştırma yapıp almaz anlamına da gelmez .)

 

BU İKİ ZIT ÖRNEKTE DE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ SÜREKLİ ALINABİLECEK BEĞENİSİ AĞIR BASAN VE SOSYAL MEDAYAYI KULLANAN YOĞUN GRUPLARI HEDEF ALAN BİR REKAM GOOGLE GÖRE SOSYAL MEDYADA DAHA ETKİLİ OLURKEN, SOSYAL MEDYAYI DAHA AZ KULLANAN GRUPLAR  VE SPRESİFİK ARAMA İLE İHTİYACA YÖNELİK OLAN ÜRÜNLER DE İSE GOOGLE ARAMASI YAPILARAK BULUNACAK REKLAMLAR SOSYAL MEDYAYA ORANLA DAHA FAZLA ETKİ BIRAKACAKTIR. 

REKLAM VERMEDEN ÖNCE İYİ BİR ARAŞTIRMA YAPARAK HEM SOSYAL MEDYA YA HEMDE GOOGLE BÜTÇE AYIRABİLİRSİNİZ, FAKAT HANGİSİNE DAHA FAZLA AĞIRLIK VERMENİZ GEREKİR BUNU ARAŞTIRMANIZ SİZE SÖYLEYECEKTİR.

 

Unutmayın ; Google girip bir ürünün ismini yazan bir kişi o ürüne gerçekten ihtiyaç duyan ve o ürünü arayan kişi olacaktır. Fakat sosyal medyada keyif amaçlı gezinen bir kişi ise sizin ürününüzün reklamına televizyon reklamlarına bakar gibi davranacak, marka vb. bilinç altı çalışmalarda büyük katkı sağlayacaktır.

Yorum Yaz